Kárenyhítés Szabolcs–Szatmár–Beregben
2009. június 16. kedd 08:49

A mintegy 10 km szélességben – Tiszavasváritól Beregsurányig – pusztító szélvihar és jégeső csaknem 37 ezer hektár ültetvényen és több mint 7000 épületben okozott jelentős károkat június 7-én. A vihar megbontotta a tetőket, tűzfalakat döntött meg, üvegeket tört be, vakolatot vert le és gépkocsikat horpasztott be. A Katolikus Karitász a Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegyei Karitásszal összefogva 3 millió forintos támogatással segíti a legrászorultabb családokat.

Ezzel Kótajban, Kemecsén, Nyírbogdányban, Nyírkarászon, Székelyen, Berkeszen, Nyírturán és Gyulaházán összesen 300 családnak biztosít tízezer forint támogatást. A rászorultakhoz a helyi önkormányzat, a római katolikus pap, illetve a karitász vezetője juttatja el az összeget.

A felmérések alapján a kárt szenvedett ingatlanok befedését a Katasztrófavédelem a napokban megkezdi Nyírbogdányban - tájékoztatott a helyi polgármester. A munkálatokhoz a fóliát és az anyagot az önkormányzat bocsátja rendelkezésre. A biztosítással rendelkező épületeket a biztosító soron kívül méri fel és bírálja el. A biztosítással nem rendelkező épületek esetében az önkormányzat a helyreállítási költség 50%-ával támogatja a tulajdonosokat. (A minisztériumi közlés szerint ez a támogatás 60% lesz.) A tetőfedéshez szükséges anyagok kedvezményes beszerzéséről a Bramac és Tondach cégekkel folynak tárgyalások.

A Katolikus Karitász által nyitott bankszámlára beérkező adományokból szeptemberben – a helyreállítási munkákat követően – várhatóan 500–1000 darab élelmiszercsomagot juttatnak el a leginkább rászorulóknak. A kiosztás tervezett helyszíneiről a későbbiekben ad tájékoztatást a szervezet.

A biztosítással nem rendelkező, valamint a kisnyugdíjas és a nagycsaládos károsultak épületeinek helyreállításához szükséges önerő (40-50%) kifizetéséhez is igyekszik a Karitász támogatást nyújtani.

Mindezek megvalósításához és a rászoruló családok támogatásához az adományokat a Katolikus Karitász – Caritas Hungarica országos központ elkülönített számlaszámára várják:
Raiffeisen Bank Rt. 12011148-00124534-00900004

A Katolikus Karitász munkatársai a nehéz gazdasági körülmények ellenére is bíznak az emberi szolidaritásban és a krisztusi irgalmas szeretet kézzelfoghatóságában.

Kép: agroinform.hu