Ha szent a gyökér, szentek lesznek az ágak is
Millenniumát ünnepelte a Pécsi Egyházmegye
2009. augusztus 25. kedd 15:00

Fennállásának ezeréves évfordulóját hatnapos rendezvénysorozat keretében ünnepelte a Pécsi Egyházmegye augusztus 18. és 23. között. Az ünnepi liturgikus események mellett színvonalas kulturális programokkal, színházi ősbemutatóval, nem mindennapi záróhangversennyel emlékezett Pécs városa a millenniumra. Az ünnepségek csúcspontja a Szent Jobb jelenlétében bemutatott szentmise volt augusztus 23-án.

Az alapítás évfordulóján XVI. Benedek pápa különleges követeként Christoph Schönborn bíboros celebrált szabadtéri ünnepi szentmisét Juliusz Janusz apostoli nunciussal, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjaival, számos külföldi püspök részvételével, valamint az egyházmegye papságával. A szentmise elején Schönborn bíboros átadta a Szentatya jókívánságait, szívélyes üdvözletét és áldását. „A Szentháromság kegyelmét és segítségét kérem a mai napon az egyházmegye számára, áldását egész Magyarországra, mely hosszú történelme folyamán oly sok gyötrelmes órát élt meg.”

A három nyelven – magyarul, németül és horvátul – elhangzó olvasmányok és evangélium után szentbeszédében a főpásztor köszönetet mondott Jézus szavainak igazságáért – „Legyetek biztosak: én veletek vagyok minden nap a világ végéig” –, amely a történelem ezer esztendején át, a kereszténység történetében pedig kétezer éven keresztül igaznak bizonyult.

„A keresztség a kereszténység forrása! 1980-ban II. János Pál pápa első franciaországi látogatása alkalmából tette fel a megindító kérdést: ’Franciaország, mit tettél keresztségeddel?’ Vajon nem kell-e ma nekünk is feltenni az egyházmegye millenniumának ünnepén ugyanezt a kérdést: ’Magyarország, te mit tettél keresztségeddel?’ Nem vádlón, nem a mindig mindent jobban tudók módján, de mégis fájdalmasan kérdezhetjük: ’Európa, mit tettél keresztségeddel?’ Azonban részünkről a kérdés nem kultúrpesszimista magatartásból hangzik el, hanem Jézus irgalmas szeretetére tekintve; így kérdez ő ma bennünket: mit tettél te, mit tettetek ti a keresztség ajándékával? Ez az ajándék még bennetek van, ez az a rejtett forrás bennetek, amelyből az önzetlenség erői, a nagylelkűség és az áldozatkészség forrásoznak.”

Szentbeszéde végén Schönborn bíboros a Szent István által is példaként hagyott missziós feladatra buzdította a híveket: „Ezer esztendővel a Pécsi Egyházmegye megalapítása után újra sürgetően áll előttünk Jézus parancsa: ’Menjetek el …’ Keljetek újra útra! Ne féljetek! Ne féljetek a szekularizált társadalomtól: a társadalom tele van az értelem és boldogság utáni vággyal és keresi ezeket. De ne féljetek a saját gyengeségetektől sem: ez a feltétele annak, hogy alázatosan és Krisztus kereső szeretetével menjetek azokhoz, akik az evangéliumot még nem vagy már nem ismerik.

A jubileum mindannyiunk számára legyen alkalom arra, hogy újra kivessük a hálót. Evezzetek a mélyre és vessétek ki a hálót akkor is, ha eredménytelennek látszik. Ezer évvel ezelőtt Pécs egyházmegyévé lett. Újra és újra fenyegetetté vált és majdhogynem kipusztulva eltűnt, de ma mégis él, szabadságban, egy nyitott Európában.”

A szentmise végén Mayer Mihály megyéspüspök hangsúlyozta: a mai világban ott áll előttünk Valaki, aki szilárd pont, kőszikla, akire egy országot, egy vallást építhetünk, s akiben a mi életünk is mindig szilárdan állhat. Végül megköszönte a jelenlévő bíborosoknak, papoknak és híveknek, hogy közösen adhattak hálát az egyházmegye elmúlt ezer évéért.

Christoph Schönborn bíboros szentbeszéde teljes terjedelemben olvasható a Magyar Kurír Dokumentumok rovatában. A millenniumi ünnepségek további eseményeiről is olvashatnak a Magyar Kurír híradásában, a Galériában pedig megtekinthetik a jubileumi programsorozaton készült felvételeket.