Véget ért az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának ülése
2009. október 5. hétfő 16:25

Egyház és állam kapcsolatának az elmúlt húsz évben végbement változása volt a fő témája az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) rendes évi plenáris ülésének október 1. és 4. között Párizsban.
A találkozón ismertették a CCEE által készített tanulmány eredményeit, amelyben az egyes államokban az egyház és állam kapcsolatának szabályozására létrehozott modelleket és jogi megoldásokat vizsgálták meg. E témához kapcsolódóan tartott előadást Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke is.

Az ülés során a testület tagjai közé választotta Luxemburg és a Monacói Hercegség érsekeit, Joseph Soueif ciprusi maronita érseket, valamint Kisinyov püspökét.

Caritas in Veritate néven új bizottságot hoztak létre, hogy elősegítsék a püspöki konferenciák egyes társadalmi kérdésekben végzett lelkipásztori tevékenységének megismerését.

Az ülés végén – áttekintve a kontinens elmúlt húsz évének történetét és tapasztalatait – „Bízzál Európa!” címmel üzenetet fogalmazott meg a testület. (Az üzenet itt olvasható.)

A püspökök két levelet fogalmaztakt az ülés során: aggodalmukat fejezték ki a bukaresti katedrálist fenyegető építési munkálatok miatt, valamint támogatásukról biztosították Honduras népét és egyházát a jelenlegi nehéz politikai helyzetben.

A testület vezetőségét fogadta Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök. A találkozón szó esett többek között a francia laicizmusról, valamint az állam és az egyház kapcsolatáról Franciaországban.

Megtartották éves beszámolóikat a CCEE bizottságai és ismertették az előttük álló feladatokat. Ezek közül a soron következő események:
• November 12. és 15. között Rómában rendezik meg püspöki konferenciák média ügyekért felelős püspökeink találkozóját, amelynek témája: internet kultúra és egyházi kommunikáció. Hazánkat Kiss-Rigó László püspök képviseli.
• 2010. április 27. és május 1. között rendezik meg a migrációért felelős püspökök hetedik európai kongresszusát Spanyolországban, amelyen Cserháti Ferenc püspök vesz részt.
• „Ha békét akarsz, védd a teremtményt” mottóval európai zarándoklatra kerül sor 2010. szeptember 1. és 5. között Esztergom és Mariazell között, amelynek célja a teremtés védelmének előmozdítása.

A plenáris ülés további témái közt bioetikai kérdésekről tartott előadást Jean-Pierre Ricard bíboros, a gender-elmélet körüli problémákról beszélt André Vingt-Trois bíboros. Egyház és média kapcsolatát vizsgálta Angelo Bagnasco bíboros XVI. Benedek pápa szolgálatának szempontjából. Figyelemmel kísérve a Szentföldön élő keresztények helyzetét a testület aggodalommal figyeli a keresztények elvándorlását.

A Szentatya csehországi látogatásáról Frantisek Vaclav Lobkowitz püspök számolt be. A Papság Évének eddigi eseményeiről Josip Bozanić bíboros, a CCEE alelnöke tartott beszámolót.

A tanácskozáson jelen volt még Giovanni Battista Re bíboros, a Püspöki Kongregáció prefektusa, Dominique Mamberti érsek, a Vatikán államközi kapcsolataiért felelős titkára, André Dupuy érsek, az Európai Unió szentszéki nagykövete és Aldo Giordano prelátus, az Európa Tanács állandó szentszéki megfigyelője, valamint Baltazar Enrique Porrai Cardozo, venezuelai érsek, a CELAM alelnöke, Théodore-Adrien Sarr bíboros, a SECAM alelnöke.

A CCEE következő plenáris ülését, 2010. szeptember 30. és október 3. között Zágrábban rendezik meg.

Forrás: Magyar Kurír