Püspökké szentelték Orosz Atanázt
2011. május 21. szombat 20:00

A szentelést Cyril Vasil érsek, a Keleti Kongregáció titkára, Ján Babjak eperjesi érsek-metropolita és Kocsis Fülöp hajdúdorogi püspök végezte május 21-én délelőtt a miskolci Búza téri görög katolikus templomban. A szertartáson jelen volt Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke is.

XVI. Benedek pápa Orosz Atanáz dámóci szerzetest, a Központi Papnevelő Intézet propedeutikus elöljáróját 2011. március 5-én a Miskolci Apostoli Exarchátus püspök exarchájává nevezte ki, a Márvány-tenger közelében lévő Panium (Panidosz) címzetes püspöki székét adományozva számára. A Szentatya döntésével egy időben az exarchátus területét a politikai közigazgatási határoknak megfelelően módosította, amely így most megegyezik Borsod-Abaúj-Zemplén megyével, és a Hajdúdorogi Egyházmegye területét csökkentve 59 parókia tartozik hozzá. Papp Antal első érsek exarcha után most van újra önálló püspöke a területnek.

Orosz Atanáz a püspökszentelése előtti napon, május 20-án a vecsernye szertartás keretében tette le a püspökszentelési hitvallásokat a miskolci Búza téri görög katolikus templomban. Az eseményről fotógalériát tekinthetnek meg itt.

A püspökszentelési szertartáson szentbeszédet mondott Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek; az új püspököt Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius köszöntötte. Mindkét szöveget olvashatják a Magyar Kurír Beszédek rovatában.

***

Orosz Atanáz 1960. május 11-én született Nyíregyházán. Édesapja görög katolikus pap, akinek nyolc gyermekéből ketten lettek papok. Húgai közül négyen szintén görög katolikus paphoz mentek feleségül. Filozófiai és teológiai tanulmányait a mostani Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végezte, majd rövid ideig hitoktató volt Máriapócson és Budapesten. 1985. augusztus 4-én szentelték pappá Budapesten, ahol további két éven át segédlelkészként működött a Rózsák terén.

1987 és 1989 között Rómában tanult a Szent Alfonz Akadémián, ezzel egyidejűleg az Augustinianum patrisztikus szakintézetben, valamint a Pápai Keleti Intézetben. Római tanulmányai befejeztével 1989-ben a nyíregyházi szeminárium tanulmányi prefektusa lett. 1991-től 1993-ig novíciusként a chevetogne-i bencés kolostorban élt Belgiumban. 1993 és 1995 között a nyíregyházi Görögkatolikus Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet rektora, majd 1995-ben mint szerzetesjelölt négy évre visszatért Chevetogne-ba a jelenlegi hajdúdorogi püspökkel, Kocsis Fülöppel együtt. 1996. június 19-én tett szerzetesi fogadalmat.

Chevetogne-ból visszatérve 1999-ben szerzetestársával közösen megalapították Dámócon a Krisztus feltámadásáról elnevezett szerzetesházat. 2008-tól Kocsis Fülöp püspökké szentelésétől egyedül élt ugyanazon monostorban, illetve vendégként más monasztikus szerzetesközösségekben. 2010-ben a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a Budapesti Központi Papnevelő Intézet propedeutikus évének elöljárójává választotta.

Jelmondata szorosan kötődik az előző és eddig egyetlen önálló miskolci görög katolikus püspök, Papp Antal érsek jelmondatához: „Szeretlek téged, Uram!” (Zsolt 17) A Miskolcon 1925 és 1945 között élt Papp Antal érsek címerében ugyanezen zsoltár következő sora szerepelt.

Forrás: Esztergom-Budapesti Érsekség/Magyar Kurír

Kép: www.gorogkatolikus.hu