A Pázmány Péter Katolikus Egyetem díszdoktorává avatták III. Senuda kopt pápát
2011. augusztus 19. péntek 21:02

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem ünnepi ülésén díszdoktorrá avatták III. Senuda kopt egyházfőt augusztus 19-én Budapesten. A kopt pápa az intézmény bölcsészettudományi karának oklevelét Erdő Péter bíborostól, az egyetem nagykancellárjától és Fodor György rektortól vette át.

Az ünnepi ülésen jelen volt  Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius. A laudációt Botos Máté, a PPKE Bölcsészettudományi Kar dékánja mondta. Az indoklás szerint "Őszentsége kimagasló hatású publikációs tevékenységéért", a bölcsészettudományok,  különösen az irodalom-, a filozófiai és a történelemtudományok területén végzett munkásságáért kapta a díszdoktori címet.

III. Senuda kopt keresztény egyházfő és az egyház vezetése az augusztus 20-i ünnepségek alkalmából érkezett Magyarországra Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes meghívására. Augusztus 20-án részt vesz a Szent István-bazilika előtti szentmisén.

III. Senouda 88 éves, történész végzettségű egyházi vezető rendkívüli műveltségű, a nyugati kultúrában is otthonosan mozgó személyiség. 1956 és 1962 között teljes remeteségbe vonult, majd 1971-ben választották pápává. Az akkori hatalom 1981-1985 között száműzte, kolostorba vonult vissza.

III. Senuda 2000-ben találkozott II. János Pál pápával is. Magyarországon 1996-ban járt, szerzetesként látogatott Pannonhalmára.