Ideiglenesen zárva tart a kalocsai főszékesegyház
2011. augusztus 23. kedd 13:01

Ideiglenesen bezárták a kalocsai főszékesegyházat múlt kedden. A döntést a tetőszerkezeten végzett felújítási munkálatok során fellépő nehézségekkel indokolja az érseki hivatal.

Mivel tenyérnyi stukkók váltak le a helyükről és potyogtak le,  jelenleg életveszélyes a főszékesegyházban tartózkodni. A lehulló elemek nem olyan nagyok, hogy bárkit agyonüthetnének, de mivel 20 méter magasból érkeznek, egy kisebb darab is komoly fejsérüléseket okozhat. Legutoljára hétfőn esett le egy aranyozott darab a mennyezetről, de korábban is történt már hasonló eset. Mivel azonban egyre gyakoribbá vált az omlás, Vörös Márta építész, a felújítási munkálatok vezetője kezdeményezte az ideiglenes bezárást - olvasható a Baon.hu-n.

Az építésznő azt is közölte, hogy a gipszstukkók minden bizonnyal több erőhatás együttes fennállása következtében kezdtek hullani. A felújítás során a kőművesek és az ácsok a munkájukból adódó dinamikus hatásokkal ugyanis az épület rezgését felerősítik, ami önmagában még nem okozhatna bajt, de mivel az épület korábban néhányszor beázott, a vizet magukba szívó „ragasztások” az ütések hatására leváltak, illetve a vakolat is több helyen „betáskásodott”.

Mint kiderült, az összhatáshoz az orgonakoncertek is hozzájárultak, mivel azok során is jelentős hangvisszaverődések jönnek létre a rendkívül jó akusztikával bíró térben, így összességében ezek a hangrezgések is elősegíthették a kőleválásokat. A templom még egy hétig biztosan zárva lesz. Ez idő alatt olyan hálókat szerelnek fel a stukkók köré, melyek megvédik azokat a további leesésektől. A háló mögött most csak rögzítik a gipszplasztikákat, restaurálásukra akkor kerül majd sor, ha a főhajó felújítási munkálatai befejeződtek.

Amíg a veszélyforrást a kívánt mértékben nem sikerül elhárítani, minden, korábban a főszékesegyházba meghirdetett programot töröltünk – tájékoztattott Mészáros István az érseki hivatalból. Ezért az augusztus 20-i, a főszékesegyházba hirdetett 10 órás érseki szentmisét is a Szent István (egykori jezsuita) templomban mutatta be Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek.

Vörös Márta az MTI-nek beszámolt arról is, hogy a 2009-ben kezdődött felújítás során a kéttornyú épület tetőszerkezete megújul, két új sisak már felkerült a helyére. A főhajó feletti tetőszerkezet felújításával egy időben a főhajó oldalfalainak restaurálása folyik, majd a festés következik. Az oldalhomlokzatok felújítása után kezdődhet a stukkók megerősítése. Később a főhomlokzaton a szobrokat és a kőmellvédet kell újjáfaragni, ezért a teljes felújítás még hosszú ideig el fog tartani.

Forrás: Magyar Kurír