Elhunyt Dr. Zakar Ferenc Polikárp nyugalmazott zirci főapát
2012. szeptember 18. kedd 10:45

Dr. Zakar Ferenc Polikárp nyugalmazott zirci főapát életének 82., szerzetességének 64., papságának 57. évében elhunyt Budapesten.

Zakar Ferenc Polikárp Ókéren (Újvidék mellett) született 1930-ban sokkultúrájú és vallási szempontból is színes környezetben: nyolc esztendős korában már három nyelven kellett beszélnie, és megismerkedhetett a katolikus, a protestáns és az ortodox világgal egyaránt. Tanulmányait a ciszterci rend III. Béláról nevezett gimnáziumában Baján végezte, itt érettségizett 1948-ban. Ezt követően felvételét kérte a ciszterci rend Zirci Apátságának növendékei közé. 1950 szeptemberében, néhány nappal a szerzetesrendek működési engedélyének megvonása előtt többedmagával hagyta el az országot. Rómába került, ahol a Szent Anzelm Pápai Egyetemen folytatta tanulmányait. 1955. szeptember 4-én szentelték pappá. 1956-tól a rend Rómában tanuló növendékeinek magisztere. Ugyanettől az évtől egyháztörténelmet tanult a Pápai Gergely Egyetemen, 1960 őszétől pedig már a Pápai Szent Anzelm Egyetemen tanított. 1966-ban rendes tanárrá nyilvánították.

1969 és 1972 között kánonjogot tanult a Pápai Lateráni Egyetemen, majd doktorátust szerzett. Mindezekre az ismeretekre nagy szüksége volt, a II. Vatikáni Zsinat után meg kellett szerkesztenie saját rendje és más szerzetesi intézmények számára az új konstitúciókat.

1971-től a Pápai Szent Anzelm Egyetemen egyházjogot is oktatott, 1978-85-ig a teológiai kar dékáni posztját is betöltötte. 1981. február 9-én az Apostoli Szentszék kinevezte a Pápai Magyar Intézet Vigilancia Bizottságának tagjává, öt évvel később az intézetet felügyelő bizottság elnökévé. Nagylelkűen fáradozott azokért a magyar papokért is, akik Rómában éltek és tanultak.

Zakar Ferenc Polikárp 1985 szeptemberétől tíz éven át volt a ciszterci rend generális apátja. 1996-ban a Zirci Apátság élére választották meg, hazatérve nagy szerepet vállalt a hazai egyházi élet megújulásában. Irányítása alatt a magyar ciszterciek továbbra is részt vállaltak a katolikus oktatásból iskoláikban, kollégiumaikban.

A nyugalmazott főapát zirci temetésének pontos körülményeiről később rendelkeznek.