Országos katolikus kórustalálkozót tartottak Budapesten
2013. október 19. szombat 19:11

Országos kórustalálkozót rendezett október 19-én, szombaton a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia. A Budapest Kongresszusi Központban 15 órakor kezdődött hangverseny a Magyar Katolikus Kultúra Napjai idei rendezvénysorozatának központi eseménye, amelyen tizenöt egyházmegye számos kórusa, közel kétezer énekes adott bizonyságot arról, hogy aki énekel, kétszeresen imádkozik.

A Magyar Katolikus Egyház művészeti értékeinek bemutatására, szélesebb körű megismertetésére a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia évről évre megrendezi a Magyar Katolikus Kultúra Napjait. 2013-ban október 7. és 13. között került megrendezésre a rendezvénysorozat. Kiállítások, könyvbemutatók, kerekasztal-beszélgetés és más kulturális rendezvények várták az érdeklődőket országszerte.

Az október 19-i kórustalálkozón csaknem kétezer kórustag vett részt, közülük tizenöt énekkar mintegy hatszáz tagja színpadra is állt, a kétrészes koncerten az egyházzenei irodalom ismert és kevéssé ismert alkotásai csendültek fel kórusonként, illetve összkari megszólalásban. Megszólaltak a székesegyházak énekkarai, valamint a nagyobb városok és kisebb egyházközségek kórusai. Az esemény főszervezője Veres András szombathelyi megyéspüspök volt, a zenei főszervezők: Beer Miklós váci püspök, az Országos Magyar Cecília Egyesület elnöke, Bubnó Tamás, Sapszon Ferenc, Tardy László karnagyok és Varga László karnagy, az OMCE központi igazgatója.

Veres András, a Magyar Katolikus Kultúra Napjai programsorozat főszervezője köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az ének a kommunikáció ősrégi eszköze, s a kóruséneklés azért is különleges ezen belül, mert új perspektívát nyitva nem magányosan, hanem közösségben szólalnak meg a dallamok. „Kötelességünknek, hivatásunknak érezzük, hogy megmutassuk, hogy a katolikus egyház mint közösség, mint lelket formáló kulturális és vallási erő hazánk és népünk történetéhez mi mindennel járult és járul hozzá” - fogalmazott Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke bevezető szavaiban. „Nem önmagunkért vagyunk, nem egy klub vagyunk, hanem egy szolgálat ez” – mondta Beer Miklós püspök, az OMCE elnöke záróbeszédében, aki azt is kiemelte, hogy az egyházi kórusok szívből jövő éneke segít másokat is a hit útján járni.

Az elhangzó kórusművek a gregoriántól napjainkig felölelték a zenetörténeti korszakokat. Különlegességként felhangzott Tóth József karnagy Boldogasszony éneke, amelyet kórus és nép együttes megszólalására komponált. Daróci Bárdos Tamás Ünnepi kánonja ugyancsak nagyhatású kompozíció. A találkozó záróéneke, Varga László karnagy-zeneigazgató Millenniumi himnusza, melyet Rómában, a Szent Péter-bazilikában ezrek énekeltek a magyar nemzeti zarándoklaton. Ennek befejező szavaival zárult a kórustalálkozó: „Tartsd meg, Isten, magyar néped: Mária országát!”

A katolikus kórustalálkozó különleges volt a maga nemében, hiszen első alkalommal rendezték meg nem templomi körülmények között. A szervezők ezzel is szerették volna megmutatni, hogy az egyházzenének a templom falain kívül is létjogosultsága van a magyar kulturális életben.