A család volt a témája közép-és kelet-európai püspökök varsói találkozójának
2014. március 7. péntek 19:34

Március 6-án és 7-én Varsóban tartottak konferenciát a térség bíborosai és püspöki konferenciáinak elnökei.

Erdő Péter, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnöke és Józef Michalik, a Lengyel Püspöki Konferencia elnöke meghívására Magyarországról, Horvátországból, a Cseh Köztársaságból, Szlovákiából, Ukrajnából, Litvániából, Fehéroroszországból és Lengyelországból érkeztek főpásztorok.

Az összejövetel témája: Kihívások és lehetőségek az Egyház megerősítésére a − család témájával foglalkozó −  rendkívüli Püspöki Szinódus (2014) összefüggésében. A résztvevők megállapították, hogy országaikban a családok helyzete mind a jog, mind a hétköznapi élet terén hasonló vonásokat mutat. A kihívások között a főpásztorok kiemelték a demográfiai csökkenést, a szétszakadt családok számának növekedését, de egyúttal aláhúzták a családi élet újrafelfedezésére, az életre való nyitottságra és a vallásos nevelésre irányuló pasztorális törekvéseket is.

Hangsúlyozták azoknak a mozgalmaknak a szerepét, amelyek a családokért tevékenykednek, másrészről pedig azt, hogy milyen fontos a családok részvétele a pasztorális tevékenységben, valamint a férfi és nő közötti házasságot védelmező kezdeményezésekben, ahogyan ezt a horvátországi referendum is tanúsította.

A házasságra való felkészülés kapcsán kiemelték: erre nemcsak az esküvő előtti időszakban, hanem már fiatalabb korban szükség van. A felkészítés nem merülhet ki pusztán a házasságról szóló összefoglaló tájékoztatásban, hanem beszélni kell arról, mit jelent családnak lenni. A tapasztalat az, hogy a házasságra és a családi életre való felkészítésben a legmeggyőzőbb módszer: a családi élet tanúságtétele.

A püspökök különösképpen hangsúlyozták a tágabb értelemben vett család jelentőségét, hiszen ez társadalmi és gazdasági erőforrás a ma és a jövő társadalma számára a szolidaritás és az ingyenesség tekintetében. Ezt az értéket pedig az államoknak egyre inkább meg kellene becsülniük.

Azzal kapcsolatban, hogy növekszik a házasságkötés nélküli együttélések száma, illetve számos nehéz helyzet adódik ezzel összefüggésben, a püspökök aláhúzták: szükség van olyan plébániákra, amelyek valódi befogadó közösségek. Meg kell kérdeznünk magunktól, hogy a közösségeink befogadó készségükkel meg tudják-e mutatni: Isten mindenkit szeret, és ez a szeretet nem lép konfliktusba a házasságról szóló igazságra vonatkozóan.

Az egyház világi hívőkön keresztül is jelentős szerepet tölt be az erkölcsi képzésben, amely nélkül nem létezhet társadalmi stabilitás. A hitoktatók folytonos és gondos képzése ezért prioritást élvez ezen a téren.

A találkozó keretében kitértek arra is, hogy az elmúlt években az egyház fontos szerepet töltött be a megbékélést illetően mind az országokon belül, mind pedig egyes nemzetek között. A katolikus egyháznak fő szerepe volt számos nyilatkozat megszületésében, amelyek nem csupán a békés egymás mellett élés szükségességét fejezik ki, hanem azt is, hogy együtt nézzenek szembe a közös kihívásokkal. Ez nem akadályozza meg, sőt inkább teret ad egy egészséges nemzeti feléledésnek, a nemzeti identitás, a kultúra és hagyományok kölcsönös elismerésének.

A konferencia programjában szerepelt Krzysztof Zanussi lengyel filmrendezővel való beszélgetés is a szent és a profán kapcsolatáról a kortársművészetben.

A találkozón a résztvevők imádkoztak Ukrajnáért, a jelenlegi politikiai helyzet mielőbbi békés megoldásáért.