Megjelent Ferenc pápa Laudato si´ kezdetű enciklikája
2015. június 18. csütörtök 15:40


Június 18-án mutatták be a Vatikánban Ferenc pápa Laudato si' - Áldott légy! kezdetű enciklikáját. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia ezen alkalomból sajtótájékoztatót tartott, amelyen részt vett Veres András püspök, az MKPK Caritas in Veritate bizottságának elnöke, valamint Nobilis Márió, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola adjunktusa, Rohály Gábor a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület képviseletében.

2014 elején jelent meg a hír arról, hogy Ferenc pápa ökológiai témájú íráson kezdett dolgozni, amelyből enciklika is születhet. A Laudato si’ – Áldott légy! kezdetű dokumentum (alcíme: A közös otthon gondozása) – első szavaival Szent Ferenc híres Naphimnuszára utal – bemutatására ma, 2015. június 18-án került sor a Vatikánban.

Ezzel az enciklikával Ferenc pápa a mai világot élénken foglalkoztató ökológiai kérdéseket az egyházi tanítás első vonalába emelte. A kérdés tárgyalása ugyanakkor nem új keletű a Katolikus Egyházban, sőt szorosan együtt haladt az ökológia tudományának fejlődésével. VI. Pál pápa 1972-ben a kérdés alapos átgondolását tükröző üzenetet küldött a stockholmi konferenciára, az ENSZ első kimondottan környezetvédelmi témájú világrendezvényére. II. János Pál pápa 1987-es enciklikájában (Sollicitudo rei socialis) már külön szakaszt szentelt e kérdéskörnek, összefoglalva a teológiai kutatás addig elért eredményeit e témában. 1990-es béke világnapi üzenetét pedig teljes egészében a teremtésvédelem ügyének szenteli, és cselekvésre buzdít. XVI. Benedek pápa elődeihez hasonlóan nagy hangsúlyt fektetett a humánökológiára, amely szerint a környezeti kérdés helyzete szoros összefüggésben van azzal, hogy az ember hogyan tekint saját magára és az őt körülvevő világra. 2010-es béke világnapi üzenetében drámai hangú felhívást intézett az emberiséghez – de különösen a fejlett világhoz –, hogy vizsgálja felül egész életformáját.

Hazánk azon kevés országok egyike, amelynek Katolikus Püspöki Konferenciája már külön dokumentumot szentelt e kérdéskörnek. 2008-ban jelent meg a Felelősségünk a teremtett világért című körlevél, amely szakemberek bevonásával készült, és alaposan elemzi az Egyház tanítását az ember teremtett világgal kapcsolatos felelősségének kérdéséről.

A gyakorlati élet területén is több szép eredményről tudunk beszámolni. Egyre több plébánián újra bevezetésre került a hagyományos Termény-betakarítási ünnep (október első vasárnapja). Egyházi intézmények részvételével és a Kárpát-medencei Gyümölcsész Hálózat szakmai támogatásával indult el az őshonos gyümölcsfák újratelepítésére törekvő mozgalom, így pl. a Tündérkertek hálózata. A Katolikus Karitász rendszeresen részt vesz a jótállás lejárta előtti élelmiszerek megmentésében. Évente sok fiatal vesz részt a 72 óra kompromisszum nélkül mozgalom környezetvédelmi akcióiban. Sok érettségi előtt álló fiatal vesz részt a kötelező 50 óra keretében tereket, parkokat, temetőket díszítő munkában. 2011-ben megalakult a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület is, amely civil szervezeti oldalról törekszik arra, hogy növelje a magyar katolikus közösségek teremtésvédelmi elkötelezettségét. Közreműködésükkel több plébánián, egyházi intézményben indult meg ilyen irányú tevékenység. Szegeden, például pár éve a város katolikus plébániái közös Családi teremtésvédelmi napot tartottak. Assisi Szent Ferenc ünnepéhez közel eső napokban évente megrendezésre kerül a keresztény egyházak által közösen szervezett Teremtés hete.

Az enciklika megjelenése nyomán a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága idén november 25-ére konferenciát tervez a teremtés iránti keresztény felelősség témájáról szakértők bevonásával, mindazok megszólításával, akik az Egyháznak ezzel a tevékenységével együtt kívánnak működni.

Budapest, 2015. június 18.