Pro Ecclesia Hungariae-díjban részesült Skerl Alfonz atya
2016. április 29. péntek 14:14

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Ecclesia Hungariae-díjat adományozott Skerl Alfonz atyának. A kitüntetést a testület nevében Cserháti Ferenc esztergom-budapesti segédpüspök, az MKPK külföldi magyarok lelkipásztori ellátásáért felelős püspöke adta át április 28-án East Chicago-ban. A díjjal a püspöki konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet élete folyamán Skerl Alfonz atya a katolikus egyházért végzett.

Skerl Alfonz 1929. május 16-án született Szombathelyen, 1948-ban az Innsbruck-i magyar iskolában érettségizett, 1948. október 9-én, megkezdte teológiai tanulmányait az Innsbruck-i Egyetemen. A Canisianum növendéke volt 1951-ig, amikor a Veszprémi püspök engedélyével (akinek egyházmegyéjéhez tartozott) kivándorolt az USA-ba, Indiana Államba és a St. Mainrad-i Teológiai Főiskolán fejezte be tanulmányait, majd 1955. május 3-án St. Meinradban szentelték pappá.

Alfonz atya káplánként szolgált: 1955. és 1956. között Michigan Cityben, 1956-tól 1959-ig Gary városban, 1959-től 1962-ig Gary/Miller-ben, majd 1962. és 1970. között St. Louisban végezte magyar lelkipásztori munkáját. 1971-től az East Chicago-i Szentháromság-templom plébánosaként folytatta szolgálatát és aktív egyházközségi tevékenységét a magyarság közösségi és egyházi életének megőrzése érdekében.

Skerl Alfonz – ismertebb nevén Fonzi atya – jóval nyolcvan felett még mindig végzi áldozatos munkáját, most is segít a chicagói Szent István Király magyar templom elsőáldozóinak felkészülni az ünnepi szertartásra.

Ez év április 28-án hálaadó szentmisét mutat be Cserháti Ferenc püspök az East Chicago-i Szentháromság-templomban, a templom 110. évfordulója, illetve Skerl Alfonz atya 45 éves east chicago-i plébánosi szolgálata és pappá szentelésének 61. évfordulója alkalmából. Ez a szentmise egyben Fonzi atya ünnepélyes búcsúzása őszi nyugdíjba vonulása előtt. Lelkipásztori szolgálatát azonban tovább folytatja, mint korházi lelkész a Hammond-i Szent Margit ferences korházban.
Nem feledve származását, a magyar egyházat anyagilag is szívesen támogatta. Magyar kulturális munkásságának elismeréseként 2015 augusztusában a magyar állam a Magyar Érdemrend tiszti keresztje kitűntetésben részesítette, amelyet Szebényi Ferenc chicago-i főkonzul adott át a Szentháromság-templom dísztermében 2015. december 19-én.