Befejeződött a püspöki konferencia nyári ülése
2016. június 2. csütörtök 13:10

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia május 31. és június 1. között megtartotta nyári rendes ülését, amelyen az alábbi témákat vitatták meg a testület tagjai.

A püspökök testülete meghallgatta Paul Karam atyának, a Libanoni Karitász igazgatójának beszámolóját a menekültek helyzetéről Libanonban és munkájukról, amelyben a keresztény egyházak közösen vesznek részt.

Az ülésen döntés született arról, hogy az 1956-os forradalom 60. évfordulójának emlékére ez év október 23-án, vasárnap minden székesegyházban szentmise keretében imádkoznak a forradalom hőseiért és áldozataiért, nemzetünkért.

A Konferencia kiemelt lelkipásztori témája volt a családpasztoráció, különös tekintettel arra, hogy a papképzésben milyen módon lehet jobban felkészíteni a növendékeket a családközpontú lelkipásztori szolgálatra. Ferenc pápa Amoris laetitia kezdetű, a közelmúltban megjelent apostoli buzdításához kapcsolódva a püspökök kiemelték a Teremtő Isten szándéka szerinti, szeretetben megélt házasságon alapuló család értékét, örömét, egyben az Egyház szeretetét és közelségét mindazok felé, akiknek családi élete válságba jutott. A papképzésre vonatkozóan a Püspöki Konferencia a közeljövőben felkéri a pasztorális teológia tanárait, hogy dolgozzák ki javaslataikat.

A püspökök döntöttek arról, hogy a határon túli magyar főpásztorok és hívek javaslatát meghallgatva a Szentszékhez fordulnak azzal a kéréssel, hogy engedélyezzék a határon túl élt, az elmúlt években boldoggá avatott magyarok liturgikus tiszteletét hazánkban.

A konferencia első napján fogadták Habsburg Eduárd szentszéki magyar nagykövetet, aki ebben a minőségében először találkozott a testülettel és beszámolt a nagykövetség munkájáról, terveiről.

Az ülésen Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök tájékoztatta a konferencia résztvevőit a július 26. és 31. között Krakkóban megrendezésre kerülő Ifjúsági Világtalálkozó szervezéséről. A szervezők mintegy 4500 magyar fiatal részvételére számítanak Magyarországról, illetve a határainkon túlról, akik részben az egyházmegyék, részben szerzetesrendek, lelkiségi mozgalmak által összefogott csoportokkal utaznak majd ki Lengyelországba. Az Ifjúsági Világtalálkozón hét magyar püspök vesz részt, akik a program során magyar nyelvű katekéziseket, tartanak majd a fiataloknak.

Budapest, 2016. június 2.