Magyar mise a Szentatyáért Rómában
2005. április 8. péntek 11:47

(Róma, 2005. április 7.)  II. János Pál pápáért mutattak be gyászmisét Erdő Péter és Paskai László bíborosok 2005. április 7-én Rómában, a Pápai Magyar Intézet melletti templomban. A szentmisén részt vett Ternyák Csaba érsek, a Papi Kongregáció titkára és Jakubinyi György gyulafehérvári érsek is. A Magyar Katolikus Püspöki Konferenciát Seregély István egri érsek az MKPK elnöke, Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi püspök, Keresztes Szilárd hajdúdorogi püspök és Veres András püspök, az MKPK titkára képviselték. A misén 30 római magyar pap is koncelebrált.

A magyar nyelvű szentmisén megjelent Mádl Ferenc köztársasági elnök és felesége, Orbán Viktor volt miniszterelnök és felesége, valamint a vatikáni és az olaszországi nagykövetek.

A templomot szépen megtöltötték a Rómában élő és a pápa temetésére az Örök Városba érkező magyar hívők.

Erdő Péter megköszönte, hogy a jelenlévők eljöttek Rómába, hogy részt vegyenek II. János Pál pápa pénteki temetési szertartásán a Szent Péter téren.

A bíboros szentbeszédében az evangélium szavait idézte: Ha a búzaszem elhal, bő termést hoz. A Szentatya személyében beigazolódott Jézus szavainak igazsága, hiszen eddig soha nem látott tömegek érkeztek az elmúlt napokban a gyászszertartásra. A Pápa halála már meghozta gyümölcsét, hiszen nagyon sokan végzik el gyónásukat, köztük olyanok is, akik sok év óta nem. Szép számban vesznek részt mindenütt a hívek – különösen is a fiatalok – a szentmiséken, az imádságokon és az éjszakai virrasztásokon.

A bíboros, prímás felidézte, hogy ezekben az órákban a magyar fiatalok gyertyás körmenetet tartanak Budapesten, azon az útvonalon, amelyen 1991-ben, magyarországi lelkipásztori látogatása alkalmán II. János Pál pápa járt. Erdő Péter bíboros ezekkel a szavakkal fejezte be beszédét: Köszönjük neked, Istenünk, II János Pál pápát!

Szöveg és fotó: Horváth István Sándor (Róma)