Információk a Népek Zarádoklatáról
2004. május 17. hétfő 10:39

A Közép-európai Katolikus Találkozó 2003. június 1-jén indult, melynek keretében a részt vevő nyolc ország – Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia – egy éven keresztül különféle programokat (nemzeti zarándoklatok, konferenciák, imanapok) rendezett, hogy egymást jobban megismerje, ápolja közös keresztény gyökereit, és erősítse egymásban a keresztény identitás meghatározó szerepét, hiszen meggyőződésünk szerint Krisztus Európa reménye. Az eseménysorozat csúcspontja és egyben befejezése a mariazelli Népek Zarándoklata (május 22.), ahová 9338-an érkeznek Magyarországról. A rendezvényen Mádl Ferenc a Magyar Köztársaság elnöke is jelen lesz.

Egyházmegye

Összesen:

9338

213

A felsoroltakon kívül a Katolikus Ifjúsági Mozgalom (KIM) szervezésében 604 magyar fiatal érkezik Mariazellbe május 21-én kora délután (a nyolc országból összesen 6500-an). A nyitóprogram 20 órakor kezdődik, majd az ismerkedés után 21:30-tól egész éjszakán át virrasztást tartanak, amelyben az Oltáriszentség előtt imádkoznak a fiatalok korábban kiválasztott csoportok vezetésével. Magyarországról a görög katolikus kispapok és a Fokoláre Mozgalom irányítja az imát éjjel fél 2-től fél 3-ig.

A Népek Zarándoklatára induló hívek – körülbelül 100 ezer ember – 22-én a kora reggeli órákban érkeznek a helyszínre. A program a bazilikában tartandó reggeli imádsággal indul, ezt követően a zarándokok a mariazelli kegyszoborral ünnepélyesen átvonulnak a találkozót lezáró szentmise helyszínére, a repülőtérre. A mise előtt anyanyelvükön mutatkoznak be a résztvevő nemzetek, saját népénekeket énekelnek és filmet vetítenek országukról.

Az ünnepi szertartás 11 órakor kezdődik és előreláthatólag két órán keresztül tart. A szentmise főcelebránsa Angelo Sodano bíboros államtitkár, II. János Pál pápa követe. A misén a nyolc ország közel 250 érseke és püspöke, valamint több mint 1000 pap koncelebrál.

A zarándokok még a találkozó előtt megkapják azt a csomagot, amiben a praktikus holmikon kívül megtalálják a szertartás szövegeit – minden nyelven – tartalmazó liturgikus füzetet.

Az összegyűlt perselyadományokat egyrészt egy nyolcosztályos albániai iskola építésére, másrészt a kongói hitoktatók képzését szolgáló Sakania missziós központ megsegítésére fordítják.

A szentmise végén a Mária-szobrot körmenetben végigviszik a hívek között, majd visszaszállítják a kegytemplomba.

A záróesemény közös ebéddel és ünnepléssel zárul, utána az ifjúsági találkozó résztvevőit kivéve a zarándokok hazaindulnak.

Az ifjúsági találkozó keretében 23-án délelőtt 11 órakor lesz még egy szentmise, amelynek főcelebránsa Christoph Schönborn, bécsi érsek, homíliát Erdő Péter bíboros mond. A fiatalok a koradélutáni órákban indulnak vissza.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai és három határon túli magyar püspök a rendezvény teljes ideje alatt jelen lesznek.

A nyolc ország püspöki konferenciáinak elnökei „Marizelli üzenet” című közös pásztorlevéllel fordulnak országaik híveihez és a keresztény Európához, amelyet egy héttel később, Pünkösd vasárnapján olvasnak fel a szentmiséken. Szeretnék, hogy a Közép-európai Katolikus Találkozó rendezvénysorozata ne fejeződjön be a Népek Zarándoklatával. A konferenciák képviselői keresik az újabb lehetőségeket és eseményeket, amelyekkel folytathatják az egy éve megkezdett programsorozatot.

Lelki előkészület

A zarándokok – lelki felkészülésüket elősegítendő – május 13-21-ig kilencedet imádkoznak közösen a többi 7 országgal. Az első kilencedet május 13-án 17:45-kor Erdő Péter bíborossal kezdik meg a hívek a pesti Ferences templomban. A további napokon is ugyanitt, ebben az időpontban van lehetőségük a közös imádságra, amelyre nem csak a zarándokokat várják. A kilenc napon egy-egy résztvevő országért és annak egyházáért ajánlják fel imájukat a hívők.

Az előkészület másik fontos része a Közép-európai Katolikus Találkozó májusi litániája, amely a hagyományos lorettói litánia kibővített változata. A mariazelli szentmise előtt a zarándokoknak lehetőségük lesz a szentgyónásra is. Minden zarándok buszt egy lelkivezető kísér, aki utazás közben vezeti az imádságot, hogy a hívek ráhangolódjanak a találkozó spirituális részére és mélyítsék a lelki közösség élményét.

A Közép-európai Katolikus Találkozó elmúlt egy éve

Az elmúlt egy év alatt számos hazai és külföldi rendezvény és program várta a Közép-európai Katolikus Találkozó résztvevőit.

A nyolc ország különféle témákban hívott össze szimpóziumokat. Magyarországon 2003. szeptember 29-én tartottak konferenciát „Keresztény értékek az Európai Unióban” címmel, ahol jeles külföldi és hazai szakemberek és politikusok szóltak hozzá a témához.

A találkozó meghatározó elemei voltak a nemzeti vasárnapok, amikor egyazon népért, országért imádkoztak a nyolc ország templomaiban. Ehhez kapcsolódtak a nemzeti zarándoklatok, ezt hazánkban augusztus 20-án, a hagyományos Szent István napi ünnepen tartották a meghívott püspöki konferenciákkal közösen.

Budapest, 2004. május 14.

(MKPK Sajtóiroda/www.katolikus.hu)

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)