Ünnepi szentmise Xavéri Szent Ferenc születésének 500. évfordulóján (képriport)
2006. április 8. szombat 14:53


Veres András püspök, az MKPK titkára ünnepi szentmisét mutatott be Xavéri Szent Ferenc, a missziós tevékenység mennyei pártfogója születésének ötszázadik évfordulója alkalmából, hazánk újraevangelizálása és a missziós munka iránt elkötelezett szerzetesközösségek, papok és világiak részvételével április 7-én, pénteken 18 órakor a pesti Jézus Szíve-templomban (VIII. Mária u. 25.).

Veres András szentbeszédében emlékeztetett: a megváltásról szóló üzenet mindenkinek szól, mindnyájunkra vonatkozik. Az evangélium hirdetésénél a személyes tanúságtétel a legfontosabb. Akár távoli országban, akár saját környezetünkben hirdetjuk Krisztus evangéliumát, türelemmel és szeretettel kell tennünk, úgy, hogy az érthető és elfogadható legyen - mondta az MKPK titkára.

A szentmisét követően Madessery Sebestyén indiai születésű verbita misszionárius tartott előadást Xavéri Szent Ferenc nyomai az indiai kereszténységben címmel.



XAVÉRI SZENT FERENC Spanyolországban, nemesi családban született 1506. április 7-én. A párizsi egyetemen bölcseletből doktorált. Itt ismerkedett meg Loylai Szent Ignáccal, a jezsuita rend alapítójával. Csatlakozott a rendhez. 1537-ben szentelték pappá. 1540-ben III. Pál pápa a Távol-Kelet pápai legátusává nevezte ki, és Indiába küldte. Indiától Japánig számos helyen hirdette az evangéliumot és sok ezer embert keresztelt meg. Módszerének újdonsága, hogy mindenhol törekedett a helyi kultúrával, nyelvvel és vallási szokásokkal megismerkedni. Nem erőszakkal térített, hanem a szeretet és a meggyőzés eszközeivel. Mindenhol védelmezte az őslakosságot az európai kereskedők kapzsiságával szemben. Élete nagy vágya, hogy Kína földjére léphessen, nem teljesülhetett. Kína partjai közelében tört rá a halálos láz, 1552. november 3-án hunyt el. Mindössze 46 éves volt.

Xavéri Szent Ferenc a modern missziós tevékenység megalapítója, ugyanakkor az újkori misszió történetének legnagyobb alakja is. Példája ezreket vonzott a missziókba. XV. Gergely pápa 1622-ben szentté avatta. XIV. Benedek pápa 1748-ban India és az egész Távol-Kelet védőszentjévé tette. 1927-ben XI. Pius pápa a földkerekség minden misszióját oltalmába ajánlotta. Ferenc tehát a misszionáló Egyház védőszentje.

fotók: Rochlitz Bernadett/MKPK Sajtóiroda