Európai püspöki konferenciák szóvivőinek találkozója Athénban
2004. június 28. hétfő 20:53


 A görög fővárosban tanácskoztak földrészünk püspöki konferenciáinak szóvivői és sajtóiroda-vezetői június 24-26. között. Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) évente szervez hasonló összejövetelt, mindig más országban. Huszonöt helyi egyház, valamint Renato Boccardo érsek, a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsának titkára személyében a Szentszék is képviseltette magát. Magyar részről Veres András, az MKPK titkára és Szerdahelyi Csongor sajtóiroda-vezető volt jelen. (Képünkön Veres András püspök, Aldo Giordani, a CCEE főtitkára és Renato Boccardo érsek, a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsa titkára)

A házigazda görög katolikus közösség egyike a legkisebb helyi egyházaknak. A 11 milliós ország túlnyomó többsége az államvallási rangot viselő ortodox egyházhoz tartozik, s mindössze 50 ezer katolikus görögöt tartanak számon, valamint mintegy 200 ezer rövidebb-hosszabb ideig itt tartózkodó külföldi katolikus munkavállalót, akik többsége fülöp-szigeteki, lengyel, albán és arab.

A sajátos helyzetnek megvannak a sajátos nehézségei. A többségi vallás és az állam részéről nincs kellő megértés a vallási kisebbségek iránt. A helyi viszonyokról a szóvivőket részletesen tájékoztatta Nicolaos Focas athéni érsek, és rezidenciáján fogadta őket a görögországi ortodox egyház feje, Christodoulos érsek is. A katolikusok sérelmezik, hogy a két egyház között nincs hivatalos kapcsolat. A hátrányos állami megkülönböztetés II. János Pál pápa 2001-es látogatásának hatására Focas érsek szerint enyhült, de mint mondotta, nagy utat kell még megtenni, hogy a hétköznapokban is valódi, őszinte ökumenikus légkörben élhessenek. A katolikusok legfőbb sérelme, hogy az állam nem tekinti őket az ortodoxokkal egyenrangú állampolgároknak. Személyi okmányukba kötelezően be kell jegyeztetniük, hogy nem ortodox vallásúak, amiből számos hátrányuk származik. A katolikus egyház még ma sem rendelkezik jogi személyiséggel Görögországban.

A görög helyzettel való ismerkedés mellett a szóvivők találkozóján természetesen más témák is napirenden voltak. Az internet lelkipásztori célú hasznosításáról a szentszéki küldött, Boccardo érsek tartott előadást. Az egyes európai püspöki karok internetes honlapjait a holland konferencia szóvivője, Jan Wilhelm Wits hasonlította össze, s megállapította, hogy a világhálón a katolikus egyház egyelőre nem úgy van jelen, mint egy valódi világszervezet, annak ellenére, hogy igen sok és gazdag tartalmú katolikus honlap létezik.

Az idei kommunikációs világnapra kiadott pápai üzenet témájáról– a család és a média kapcsolata – Andrei Saje szlovén szóvivő tartott előadást, John Coughlan pedig az Európai Unió Püspökségei Bizottságának (Comece) azon törekvéséről számolt be, hogy az EU a családok védelmét vegye fel prioritásai közé. A kommunikáció és az etika kapcsolatáról, illetve az olasz püspöki kar sajtóirodájának munkájáról Claudio Giuliodori sajtóiroda-igazgató és szóvivő tájékoztatta a résztvevőket.




(Forrás: MKPK Sajtóiroda)