„Megbocsátunk és bocsánatot kérünk” - Szentmise a szlovák–magyar kiengesztelődésért
2006. június 29. csütörtök 12:55


A nemzeti engesztelő imaév keretében a Szlovák és a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciák állandó tanácsainak tagjai június 29-én 11 órakor a népeink közötti kölcsönös kiengesztelődés jegyében szentmisét mutattak be az esztergomi bazilikában.

A szentmise alatt felolvasásra és aláírásra került a két püspöki konferencia testvéri levele a kiengesztelődésről és az együttműködésről. Az eseményre XVI. Benedek pápa apostoli áldását küldte, amelyet az esemény alkalmával szintén felolvastak.

Szentbeszédet mondott Frantisek Tondra püspök, a Szlovák Püspöki Konferencia elnöke.

Az esemény részletes összefoglalója a Magyar Kurírban olvasható.

Háttér és előzmények

1. A magyar-szlovák viszonyról a Magyar Kurír háttér rovatában olvashatnak.

2. A francia és a német nép esetében a második világháború után a két ország keresztényei között megindult kiengesztelődési folyamat (Pax Christi mozgalom) tette lehetővé, hogy a két ország összefogásával megkezdődhessék keresztény alapokon az európai integrációs folyamat.


3. Lengyelország 1966-ban ünnepelte a kereszténység felvételének millenniumát. Az előkészületek jegyében a lengyel püspökök 1965 végén levelet küldtek a német püspököknek. A levélben emlékeztetve a Németország és Lengyelország közötti kapcsolatok hosszú történelmére, fény és árnyoldalakra, különösen a legutóbbi háború tragikus időszakában, a lengyel főpapok felhívással fordultak a német püspökökhöz: „Próbáljunk felejteni!” És kezüket nyújtották német testvéreiknek: „Megbocsátva és bocsánatot kérve”. A lengyeleknek volt megbocsátani valójuk, de a németeknek is volt, azokért a szenvedésekért, melyek milliók kitelepítésekor érte honfitársaikat a lengyelek által elcsatolt területekről. A német püspökök válasza pozitív volt: „Testvéri szeretettel szorítjuk meg kinyújtott kezeteket. Soha többé a gyűlölet ne választhassa szét kezünket.” Mindez akkor történt, amikor Lengyelországban és Németországban a hivatalos állami propaganda azt sulykolta: „Nem felejtünk és nem bocsátunk meg.” Mennyivel másképp hangzik a keresztény megközelítés: „Megbocsátunk és bocsánatot kérünk...”


4. II. János Pál pápa a 2000. évi Szentévben az egyéneket és a közösségeket arra szólította fel, hogy tisztítsák meg emlékezetüket, hogy kieszközölhessék a megbocsátás kegyelmét azokért a hűtlenségekért, amelyekkel az keresztények az évszázadok során sok árnyékot vetettek az Egyházra.


5. A magyar-szlovák kiengesztelődéshez hasonló esemény történt a 2000. évet követően az osztrák és a cseh püspökök között.




           
    (Forrás: MKPK Sajtóiroda)