Nagyboldogasszony Esztergomban
2006. augusztus 14. hétfő 13:06

Szűz Mária mennybevételét augusztus 15-én ünnepli a világegyház. A parancsolt ünnep – ami a katolikusok számára misehallgatási kötelezettséget jelent – ősi magyar elnevezése Nagyboldogasszony. Az idén 150 éves esztergomi bazilikának ez a búcsúnapja. A 10.30-kor kezdődő ünnepi szentmisét Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek a püspöki kar számos tagjaival, határon túli magyar és a közép-európai együttműködésben részt vevő nyolc országból érkező püspökökkel közösen mutatja be. Az esemény kapcsolódik az engesztelő imaév programsorozatához.
Az Egyház szent hagyománya szerint a Megváltó édesanyjának, Máriának testét nem engedte át a földi enyészetnek, hanem magához emelte a mennyei dicsőségbe. Mária elszenderedésének ünnepét már a VI. században ünnepelték Jeruzsálemben, és a VII. századtól Rómában is elterjedt. Az ünnepet Szent István király is megülte, és e napon ajánlotta Magyarországot Szűz Mária oltalmába. Ezért nevezzük őt Magyarország égi pártfogójának, vagyis Patrona Hungariae-nak. (Szent István 1038-ban Nagyboldogasszony napján hunyt el.)

Fotó: www.bucsujaras.hu

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)