Pro Ecclesia Hungariae díjjal tüntették ki László T. Lászlót
2006. szeptember 5. kedd 11:26

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a mai napon Pro Ecclesia Hungariae díjat adományozott Dr. László T. Lászlónak. A díjat Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke adta át.

A kitüntetéssel a konferencia tiszteletét és köszönetét kívánja kifejezni azért a sok éves pasztorális munkáért, amelyet László T. László atya a kanadai Ottawában élő magyarok körében végez. Az MKPK nagyra becsüli azt az anyagi és szellemi támogatást is, amellyet a Kanadában tanuló magyar papoknak nyújt.

László T. László Kőszegen született, 1925-ben. A háború után, 1946-ban Ausztriába, majd 1950-ben az Amerikai Egyesült Államokba emigrált. Európai és amerikai egyetemeken tanult, 1973-ban a New York-i Columbia Egyetemen doktorált (doktori dolgozata címe: Church and State in Hungary, 1919-1945, azaz Egyház és állam Magyarországon, 1919-1945 – mindkét változat nemrég könyv alakban is megjelent a METEM, illetve a Szent István Társulat kiadásában). 30 éven át politológiát tanított, míg 1990-ben a montreali Concordia Egyetem tanáraként nyugdíjba vonult.

A papságra érezvén hivatást, hittudományi tanulmányokat folytatott az Université de Montreal katolikus teológiai fakultásán, majd az Ottawai Saint Paul Egyetemen. 1990-ben Seregély István egri érsek diakónussá, majd 1991-ben Miklósházy Attila, a külföldi magyarok püspöke pappá szentelte. Azóta az ottawai főegyházmegyében szolgál, ahol 2003-ig a magyar közösség mellett angol nyelvű plébániát is vezetett.

1992-ben létrehozta a Szent László Ösztöndíj Alapítványt (Szent László Scholarship Fund), mely lehetővé teszi magyar papok továbbképzését Kanadában. Eddig 7 fiatal magyarországi és erdélyi pap tanult két-két évig és szerzett tudományos fokozatot Ottawában. A Szent László Ösztöndíj Alapítvány folyamatos felhasználása nemcsak az ösztöndíjasoknak, hanem az egész magyar egyháznak is javára válik és egyúttal biztosítja a jövőben is az ottawai magyar katolikus közösség papi ellátását.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)