Magyar Sion
Egyházi tudományos folyóirat
2007. március 27. kedd 14:33


Több mint hatvan év után újraindul a Magyar Sion című folyóirat. Az 1860-as években kibontakozó magyarországi katolikus sajtó kiemelkedő folyóirata volt a Magyar Sion, mely 1863-1904 között jelent meg, majd 1934 és 1944 októbere között hetilapként jelentkezett. A lap alapítója Knauz Nándor, szerkesztője Fraknói Vilmos és Zádori János (1870-1886), valamint Prohászka Ottokár és Kereszty Viktor (1887-1904) volt. A Magyar Sion tudományos folyóiratnak indult, elsősorban az Egyházzal kapcsolatos történeti tudományok, az Esztergomban található gyűjtemények feldolgozására és bemutatására.
Mint azt Erdő Péter bíboros, a folyóirat új folyamának Beköszöntőjében írja, a kiadvány újraindításával az alapító szándékának megfelelően tudományos kutatásoknak kívánnak fórumot teremteni. A folyamatosságot jelzi a most megjelent kiadvány számozása is: I.(XLIII.) évfolyam 1. szám.
„Küldetésünk az, hogy az Egyház kulturális kincseit, valamint a teológiának, a keresztény pedagógiának az értékeit is megosszuk a Kárpát-medence olvasóközönségével, hiszen olyan történelmi értékek és örökség birtokában vagyunk, amelyek nem csak büszkeséget, de nagy terhet és szellemi kihívást is jelentenek a számunkra. Ennek az örökségnek a megismertetése és értő feldolgozása hozzásegít bennünket, hogy valóban messzire ellássunk erről a magyar Sionhegyről, valóban közös történelmünk rajzolódjék ki a maga reális igazságában itt, a Kárpát-medencében és azon túl, hogy ez a közös igazság közelebb hozza egymáshoz a különböző népeket, közelebb hozza egymáshoz a magyar társadalom tagjait is, és főleg a múlt igazságát és valóságát minden tanulságával és értékével együtt feltárja, elevenné tegye a mai magyar katolikus közösség és a mai társadalom számára.” – fogalmaz a bíboros.
A folyóirat teret ad a történeti tudományoknak, a művészettörténetnek, a teológiának, a filozófiának, az egyházjognak és a keresztény pedagógiának, vagyis az esztergomi Hittudományi Főiskolán, a Vitáz János Tanítóképző Főiskolán, valamint a Szent Adalbert Közép-Európa Kutatócsoport keretében művelt tudományoknak.
Ahogyan a régi Magyar Sion az egész régió természetes közösségének, különösen a szlovák katolikus művelődésnek a fóruma is volt, úgy a mai periodika szlovák és angol nyelvű tartalomjegyzéke, a szerkesztőbizottság szlovák tagjai (Peter Blaho rektor, Ivan Chalupecký professzor) is kifejezik, hogy az esztergomi kutatási, oktatási és lelkiségi központ a nemzetközi tudományos világ és a régió számára is értéket jelent.
A félévente megjelenő kiadvány a Remény Kiadónál rendelhető meg (®iacka 4, 821 06 Bratislava).
A folyóirat új számával egy időben látott napvilágot A Magyar Sion és az Új Magyar Sion (1863-1904) repertóriuma, mely nagy segítséget nyújthat a magyar egyháztörténelmi adatok és okmányok e „valóságos kincsestárának” kutatásában.