Szent Erzsébet – mai művészek szemével
2007. május 21. hétfő 15:35

Két hivatás létezik, mely a földi és a mennyei boldogságot is megszerzi: férj és feleség szövetsége, mely az élet továbbadásának alapja, és a teljes önátadás embertársaink javára. Szent Erzsébetnek mindkettő megadatott – mondta Seregély István érsek a „Hódolat Szent Erzsébet előtt” című kiállítás megnyitóján május 19-én Sárospatakon. A kortárs képző- és iparművészek alkotásait felsorakoztató tárlat a művészek hitvallása Szent Erzsébet és az általa képviselt örök értékek mellett.

A kiállításra meghívott kb. negyven művész többsége női alkotó – többek között Morelli Edit, Baranyai Judit, Csete Ildikó, Kun Éva, Balogh Edit, Balogh Zsófia. Illik ez az Árpád-házi szenthez, aki fonással kereste meg a kenyerét, megrökönyödést okozva II. András követei között, akik a kézimunkát végző Erzsébetet látva így kiáltottak: „Királylányt még nem láttunk fonni”.

A kiállítási tárgyak különböző anyagokat és technikákat sorakoztatnak fel: origami, porcelán, bronz, és kerámia plasztikák, tűzzománc, szőtt és festett falikárpitok, gobelin, csipke és textilmontázs, festmények és grafikák.

A kortárs alkotásoknak a Szent Erzsébet Ház ad otthont, melyet ezzel a kiállítással nyitott meg és adott át Seregély István érsek. Az épület a 90-es évek második feléig iskolaként működött, először egyházi, majd az államosítás után önkormányzati kezelésben. Az egyház kb. tíz éve kapta vissza a romos épületet, melyet a névadó szenthez méltó módon tégláról téglára, ajtóról ajtóra, forintról forintra újítottak fel. A teljes rekonstrukció elkészülte után itt kap helyet a Szent Erzsébet Iroda, az Árpád-házi Szent Erzsébet Történelmi Társaság, a Szent Erzsébet Út Alapítvány és a római Katolikus Egyházi Gyűjtemény.

A Hódolat Szent Erzsébet előtt című tárlat november 19-éig hétfő kivételével naponta 8-16 óra között látogatható.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)