II. Alekszij pátriárka fogadta Erdő Péter bíborost
2007. június 15. péntek 11:38

II. Alekszij Moszkva és egész Oroszország pátriárkája Moszkvában fogadta Erdő Péter bíborost, Magyarország prímását. A találkozó alkalmábal a bíboros az Orosz Ortodox Egyháznak Szent István-ereklyét ajándékozott.

Mint arról korábban már hírt adtunk, június 14-15-én tartják Moszkvában az ortodox-katolikus konzultációt, amelynek témája: „A társadalmi berendezkedésről, az emberi jogokról és az emberi méltóságról szóló egyházi tanítás antropológiai és etikai alapjai”. A konzultáción, melyet a Moszkvai Patriarchátus Külső Egyházi Kapcsolatok Osztálya, a római Hittani Kongregáció és az „Igazságosság és béke” pápai tanácsa szervezett, részt vesz Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke.

„Ez az együttműködés éppen a keresztény gyökerű európai kontinensen rendkívül fontos, amit most sajnos elfelejtenek, sőt megcsúfolnak. Éppen Európában érezni különösen erősen azokat a kísérleteket, hogy a társadalomra kizárólagos szekuláris gondolkodásmódot és életmódot kényszerítsenek, a vallást pedig a társadalmi folyamatok szélére szorítsák” – nyilatkozta az Orosz Ortodox Egyház elöljárója.

II. Alekszij hangsúlyozta, hogy a két egyház közös álláspontja a globalizációról, a vallás társadalomi szerepéről, a személyiség jogairól és méltóságáról, a családi értékekről, a demográfia és a bioetika kérdéseiről gazdagítja az együttműködést. Ennek az együttműködésnek köszönhetően egyre gyakrabban sikerül megtalálni a hatékony közös tevékenység formáit, például az Orosz Ortodox és a Római Katolikus Egyház brüsszeli és strassbourgi európai képviseletének szintjén, valamint az ENSZ-ben.

A magyarországi ortodox-katolikus kapcsolatról szólva II. Alekszij pátriárka megjegyezte, hogy az országban testvéri jellegű a két egyház viszonya. A pátriárka különösen hangsúlyozta Erdő Péter szerepét a jó kapcsolatok fejlődésében: „Meg vagyok győződve arról, hogy e kapcsolatok előtt nagy jövő áll, figyelembe véve azt a tényt, hogy jelenleg Ön a Római Katolikus Egyház legfiatalabb bíborosa. Isten segítségét kívánom Önnek munkásságában.”

Válaszában Erdő Péter bíboros megköszönte Alekszij pátriárka köszöntő szavait. A főpásztort elmondta, hogy különösen mélyen megérintették a butovói lőtéren látottak, ahol emberek ezreit végezték ki a szovjet időkben, közöttük számos keresztény vértanút.

Magyarország prímása – mint mondta – az ortodoxok és a katolikusok közötti együttműködés fő céljának a keresztény értékek európai megújulását tekinti. „Mélyen elszomorít bennünket az a tény, hogy a tervezett európai alkotmányban nem történik említés Európa keresztény gyökereiről”. Magyarország és Oroszország együttműködésével kapcsolatban az esztergom-budapesti érsek kifejtette: a kommunista ideológia bukása után Oroszország világban betöltött szerepének pozitív átértékelésének vagyunk tanúi. Az érsek meghívta II. Alekszij pátriárkát, hogy látogasson el Magyarországra, és meleg szavakkal emlékezett vissza a pátriárka 1994-es magyarországi útjára.

A találkozó végén Erdő Péter Szent István ereklyéjét adta át a pátriárkának. A bíboros megjegyezte, hogy az első magyar király, aki még az egyházszakadás előtti időben élt, az „egységes keresztény egyház szentje, akit szentté avatott a Konstantinápolyi Pátriárkátus is”. Erdő Péter hangsúlyozta, hogy István királyt tisztelettel övezik a „Moszkvai Pátriárkátus magyarországi ortodox egyházmegyéjében is”.

II. Alekszij pátriárka közölte, hogy az ereklyét a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban fogják elhelyezni, abban a nagy ereklyetartóban, amelyet nem régen készítettek, és amely több szent ereklyéjét tartalmazza.

II. Alekszij Erdő Péter bíborosnak egy nyugati hagyomány szerint készült püspöki keresztet ajándékozott.

A pátriárka és a magyar prímás megbeszélésén részt vett Hilarion Bécs és Ausztria püspöke, a Moszkvai Pátriárkárus európai nemzetközi szervezetek melletti képviselője, a Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzó főpapja, a Külső Egyházi Kapcsolatok Osztályának helyettes vezetője, a Radonyezsi Szent Szergij budapesti orosz egyházközség parókusa és Igor Vizsanov, a Külső Egyházi Kapcsolatok Osztályának titkára.

Forrás: Moszkavai Patriarchátus Külső Egyházi Kapcsolatok Osztálya

Fotó: http://www.patriarchia.ru/db/text/257620.html