Fillérek Szent Péternek
2007. június 29. péntek 13:39

Péter és Pál apostolfejedelmek ünnepét követő vasárnap, idén július 1-jén világszerte adományokat – péterfilléreket – gyűjtenek a pápa karitatív tevékenységének támogatására. Tavaly a magyarországi katolikus templomokban 42,3 millió forint adományoztak, 7 millió forinttal több, mint egy évvel korábban. Világviszonylatban évente átlag hatvan millió dollárnyi péterfillér érkezik a Szentszékhez.

A pápa karitatív céljaira történő gyűjtés szokása Angliában alakult ki a VIII. században. Így született meg a „Denarius Sancti Petri”, azaz a péterfillérek kifejezés, amely azóta a Szent Péter utódainak szánt adományt jelenti. Ez az ősi hagyomány elterjedt egész világon, és jelenleg az Egyház humanitárius munkájának támogatására szolgál.

A kereszténységgel egyidős gyakorlat a rászorulók anyagi támogatása. XVI. Benedek pápa a tavalyi gyűjtés összegének átvételekor a péterfillérek eredetéről elmondta, hogy már az első keresztények körében is jelen volt az a meggyőződés, hogy minden egyes hívőnek kötelessége a szegények és rászorulók megsegítése Jézus szavaival: „Amit a legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek” (Mt 25,39). Az egyház ma is sokat tesz az emberiség testvériesebbé és szolidárisabbá tételéért. Ehhez nyújt segítséget a péterfillérek gyűjtése.

A pápa ebből az összegből támogatja a többek között világ természeti katasztrófáktól sújtotta területeinek károsultjait, valamint a háborús konfliktusok és az AIDS betegség pusztítása következtében elárvult gyermekeket.

Hazánkban a péterfillér gyűjtés régi múltra tekint vissza, de a kommunizmus évtizedeiben szünetelt, mivel a forint nem volt konvertibilis, másrész az állami tiltás miatt nem is lehetett volna semmilyen formában külföldre juttatni a gyűjtések összegét. Ezért XII. Piusz pápa az ötvenes évek elejétől engedélyezte a péterfillérek gyűjtésének szüneteltetését. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 1992 októberében döntött arról, hogy 1993-tól minden évben Péter-Pál ünnepéhez kapcsolódóan meghirdetik e gyűjtést.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)