Befejezte őszi ülését a püspöki konferencia
2007. szeptember 12. szerda 16:27

Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke és Német László, a testület titkára a püspöki konferencia őszi rendes ülését követően szeptember 12-én sajtótájékoztatót tartott.

A püspökök foglalkoztak a II. Vatikáni Zsinat előtti (trienti) miseforma használatával, ami XVI. Benedek pápa „Summorum Pontificum” kezdetű apostoli levele értelmében szeptember 14-én lép életbe. A VI. Pál pápa által 1970-ben kiadott, majd II. János Pál pápa által megerősített Római Misekönyv továbbra is az Eucharisztia ünneplésének rendes formája. Az új szabályozás engedélyezi a korábbi misekönyv használatát mint rendkívüli formát, hogy annak gazdagsága is jelen legyen az Egyház életében. A testület tagjai megtárgyalták a trienti liturgia alkalmazási feltételeit.

A konferencián Erdő Péter bíboros beszámolt a történelmi egyházakkal és a kormánnyal folytatott tárgyalásokról. Ezek középpontjában elsősorban az egyházfinanszírozás kérdése áll, közölte az MKPK elnöke.

A konferencia napirendjén szerepeltek a tanévkezdéssel kapcsolatos kérdések, valamint Erdő Péter tájékoztatta a püspöki kar tagjait a szeptember 16. és 22. közötti Budapesti Városmisszióról. A magyar fővárosbeli eseménnyel lezárul az európai városmissziók első köre, amelyet hamarosan újabb követhet. Ezt jelzi, hogy Barcelona, Dublin, Zágráb és Varsó is érdeklődik a misszió iránt. A négy említett város képviselői mellett az eseménysorozatra hazánkba érkeznek a korábbi missziós városok, Bécs, Párizs, Brüsszel és Lisszabon főpásztorai, valamint Camillo Ruini bíboros is a pápa különleges küldöttjeként. Az olasz főpásztor szeptember 19-én 11 órakor az esztergomi bazilikában és szeptember 21-én 20.30-kor a Gellért-hegyen celebrál szentmisét.

Az őszi ülésen a konferencia betöltötte a Seregély István érsek nyugalomba vonulásával megüresedett posztot a Világiak Bizottságának élén, új elnöke Ternyák Csaba egri érsek.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)