Szent Erzsébet térhódítása
2007. november 16. péntek 08:44


Seregély István érsek, a Szent Erzsébet Jubileumi Bizottság elnöke az Árpád-házi királylány születésének nyolcadik centenáriumához kapcsolódóan március 7-én levélben fordult a polgármesterekhez, hogy településükön nevezzenek el Szent Erzsébetről közterületet. Az ország minden részéből sok pozitív válasz érkezett a főpásztor megkeresésére, s így már számos településünkön viseli utca, tér, sétány, park vagy liget a szolgáló szeretet szentjének nevét. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban érzékeltetni kívánjuk, hogy valóban megmozdult az ország a felhívásra.


Székesfehérvárott az eddig Lövölde út és Erzsébet utca nevet hordozó közterület vette fel Szent Erzsébet nevét. Szombathelyen is van immár Szent Erzsébet tér, a róla nevezett templom és a ferences rendház előtt. Ugyancsak a templom előtti teret neveztek el a szentről Szécsényben, ahol a november 18-ai névadó ünnepség keretében egy emlékmű alapkövét is leteszik. Budapesten a III. kerületben az óbudai Szent Péter és Pál-templom előtti teret Árpád-házi Szent Erzsébet térré, a XVII. kerületben a Rákoscsaba-újtelepi Szent Erzsébet-templom előtti teret Árpád-házi Szent Erzsébet parkká nyilvánították. Százhalombattán a Szent István tér egyik része vette fel a Szent Erzsébet park elnevezést. Kazincbarcikán az idén felszentelt Szent Család-templomhoz vezető utat hívják Szent Erzsébet sétánynak.

Monokon teret alakítanak ki, melyet a magyar királylányról neveznek el, s a település legmagasabb pontján az ő nevét viselő kilátót létesítenek. Újszilváson és Sármelléken is egy-egy új utca kapja Szent Erzsébet nevét. Hernádnémetiben a 221/15. helyrajzi számú útat nevezték el a karitász védőszentjéről, a Sárospatak melletti Vajdácska községben pedig kis templom épült a jubileumi év alkalmából tiszteletére, és az előtte lévő tér is nevét viseli.

Szentgotthárdon az eddigi Erzsébet utca bővült „szent” előtaggal. Szil községben Szent Erzsébet-mellszobrot avattak, és az 1945 előtt róla elnevezett utca is visszakapta eredeti nevét az önkormányzat döntése értelmében. Nagykinizsen augusztus 25-én adták át a Szent Erzsébet teret falunap keretében. Diósdon egy újonnan létesült községrész utcanevei között találkozhatunk nevével. Lébény is csatlakozott a mozgalomhoz: a nagyközség központjában neveztek el teret a szentről. Ruzsán a templomot és az önkormányzatot az Árpád-házi Szent Erzsébet sétány köti össze.

Balatonalmádiban a természetvédelem alatt álló Öregpark kapta meg a Szent Erzsébet liget nevet. Lengyeltótiban az eddigi Templom tér lett Szent Erzsébet térré. Mikóházán a község középpontjában neveztek el parkot a jubileumi szentről, Szent Erzsébet útja van immár Hidasnémetinek is.

A hévízi plébániatemplom augusztus 19-e óta a Szent Erzsébet téren áll, egy új szobor is emlékezteti a helyieket karitatív szentünkre. Körmenden is Szent Erzsébet nevét viseli a plébániatemplomot körülvevő tér.

Tökölnek is van már Szent Erzsébet utcája, sőt egy újonnan nyílt gyógyszertár is az ő nevét választotta. Bács-Kiskun megyében Kiskunhalason reagáltak elsőként pozitívan Seregély István megkeresésére: egy eddig név nélküli tér november 19-től viseli az Árpád-házi Szent Erzsébet tér elnevezést. Ezen a napon tartják a névadó ünnepséget a szentendrei Péter Pál-templom előtti terecskén is. Az ünnepség keretében az istenháza falán elhelyezik az Árpád-házi királylány emléktábláját, Csíkszentmihályi Róbert alkotását. Ibrányban decemberben lesz névadás: a plébánia előtti tér őrzi majd a szolgáló szeretet szentjének emlékét, és Balatonkeresztúr önkormányzata is döntött, hogy utcát nevez el szentünkről.

A jubileumi év kezdete előtt is voltak már emlékét idéző közterületek az országban. Közülük külön figyelemre méltó Mátraszőlős, ahol a helyi plébános még az 1980-as évek elején kezdeményezte a templomot övező Marx tér nevének Szent Erzsébetre való megváltoztatását – eredményesen. Kunszentmiklóson is hasonló történt, de már 2006-ban.