Beer Miklós püspök, az MKPK Egészségügyi Bizottságának elnöke az egészségügy átalakításáról
2007. december 10. hétfő 11:27


Az intézményes egészségbiztosítási rendszer az európai civilizáció fejlődési vonalát követve a XX. század fordulóján alakult ki Magyarországon. Olyan átfogó társadalmi intézményrendszerünk van, amelynek működési alapjait elsősorban nem az uralkodó elit akarata, hanem a munkavállalók és munkáltatók együttműködést kereső önszerveződése teremtette meg, ami Európában is különleges helyet foglal el.

A kötelező részvételen alapuló Országos Társadalombiztosító Intézet felállítása már 1928-ban megtörtént. A múlt században kialakult rendszer a szocializmus idején módosult. Az állam a méltánytalanul alacsonyan tartott bérek fejében mindenkinek élete végéig ingyenes egészségügyi ellátást ígért, de a visszatartott pénz nem került bele az egészségbiztosítás rendszerébe. Ez is része a mai államadósságnak.

Az egészségbiztosítás hazánk olyan intézményrendszere, ahol a szolidaritás elve érvényesül. Az egészségügyben ma még közjogi garanciákkal és kényszerekkel biztosítani lehet, hogy a tehervállalás az anyagi képességek, az igénybevétel pedig az egészségügyi szükséglet alapján történjen.

Társadalmunkban a legkiszolgáltatottabbak közé tartoznak a betegek, különösen ha még szegények is. Az Egyház nem csupán imádkozik a betegekért, de rendszeresen látogatjuk is őket otthonukban és a szervezett kórházi lelkigondozás keretében. Két egyházi kórházat, egy rendelőintézetet, intézményi szintű házi betegápoló szolgálatokat működtetünk. Emellett figyelemmel kísérjük a meghatározó társadalmi intézmények, köztük az egészségügyi és egészségbiztosítási rendszer átalakítását, amely a betegek mellett a már-már embertelen anyagi és erkölcsi körülmények között lévő egészségügyi dolgozók, orvosok és ápolók helyzetét is jelentős mértékben befolyásolja.

Az egészségügyben hangsúlyosan kell figyelembe venni a személyi méltóság, a szolidaritás és a szubszidiaritás elvét. A biztosítói verseny külföldi tapasztalatai alapján félő, hogy a közfinanszírozás jelenlegi és esetleg tovább csökkenő szintjét a versengő magánbiztosítók egyre komolyabb önrészfizetéssel, szűkülő ellátási csomaggal ellensúlyozzák, ami súlyosan korlátozhatja az ellátásra szoruló beteg és szegény emberek hozzáférési lehetőségeit és életkörülményeit.


(Forrás: MKPK Sajtóiroda)