Ma ünnepeljük az újságírók védőszentjét
2008. január 24. csütörtök 11:24

Kiss-Rigó László, a püspöki konferencia médiáért felelős püspöke szentmisét mutat be ma este 18 órakor az újságíró szakma képviselőinek részvételével a budapesti Egyetemi templomban Szalézi Szent Ferenc, az újságírók égi pártfogójának ünnepe alkalmából, és átadja a védőszentről elnevezett idei sajtóösztöndíjakat.

Szalézi Szent Ferencet (1567-1622) XI. Piusz pápa 1923-ban jelölte ki az újságírók védőszentjének. A savoyai születésű genfi püspököt 1665-ben avatták szentté, 1877-ben pedig egyházdoktorrá nyilvánították. Legismertebb műve a Filotea (A jámborság útja). Írásai elütnek kora irodalmi műveitől. Kerülte a dagályosságot és a mesterkéltséget, egyszerűen, közérthetően fogalmazott. Gondolatait úgy tudta szavakba önteni, hogy azok a lélek mélyére hatoltak. A legelvontabb kérdéseket is kedvesen és vonzóan tárgyalta, hozta emberközelbe. Stílusát a francia akadémia is mintaszerűnek ítélte. Legfőbb elve az volt, hogy „több legyet lehet fogni egy kanál mézzel, mint egy akó ecettel.”