A Magyar Köztársaság Kormánya és az Apostoli Szentszék delegáltjaiból álló egyeztető bizottság közös nyilatkozata
2008. január 25. péntek 10:00

A szentszéki oldal képviseletében Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius, a kormányzati oldal képviseletében Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter a következő tájékoztatást adják a Vatikáni- Magyar Vegyes Bizottság 2007. évi működésével kapcsolatosan:

Az Apostoli Szentszék és a Magyar Köztársaság között 1997-ben létrejött Megállapodás teljesülésének vizsgálata, illetve az alkalmazása során felmerülő problémák közös megvitatása érdekében, 2007-ben hat vegyesbizottsági ülésre került sor.

A Felek az állam és az egyház viszonyát érintő azon kérdések megvitatását kezdeményezték a megbeszéléseken, amelyek rendezése kiemelten fontos volt mind a két Fél részére. A következő napirendi pontok kerültek elő:

- az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények akkreditációs és regisztrációs problematikája,
- az egyházi fenntartású közoktatási intézmények finanszírozása és kiegészítő támogatás módszerének meghatározása,
- a Katonai Ordinariátus helyzete,
- a szociális törvény tervezett módosítása,
- az SZJA 1%-os felajánlás és kiegészítésének metodikája.

A kormányzati és a szentszéki oldal pozitívan értékeli a tárgyalásokat és fenntartja továbbra is azon véleményét, hogy a Bizottság rendszeres működése elengedhetetlenül fontos a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közötti sikeres együttműködés érdekében.

Budapest, 2008. január 25.

A Kormány részéről:

Dr. Hiller István