English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Kenethozókról elnevezett női monostor

Sajópálfala

A közösség hivatása: a keleti monasztikus szerzetesség
Kenethozók
Szent II. János Pál pápa Kelet világossága című enciklikájának buzdító szavai adták meg a rendszerváltás utáni években a bizonyosságot, hogy a keleti katolikusoknak az a szerepük az Egyházban, hogy gazdagítsák a katolikus világot a saját rítusukhoz való hűséggel, annak minél mélyebb felfedezésével és megélésével. Ezekben az években – többszázéves szünet után – el is indultak kezdeményezések hazánkban a keleti monasztikus szerzetesség újraalapítására.

A megalapozó első három évet a franciaországi bizánci rítusú kármelben töltötték a nővérek. Ez a közösség több szempontból is ideális fészek volt a fejlődéshez, nagy hangsúlyt kap ugyanis a szerzetesi életükben a rítushoz való hűség és a keleti lelkiségi hagyomány felfedezése.

A három év letelte után három nővér indult vissza Magyarországra. Több monostort végiglátogatva (a kétrítusú belga chevetogne-i bencés monostortól a román moldáviai szerzetesfalvakon át, hosszabb-rövidebb időt eltöltve az érdi ciszterci monostorban és a magyarszéki kármelben) újabb három évre a megüresedett dámóci Feltámadásról elnevezett monostorban folytatta a közösség a formálódási időszakot. Hosszabb tapasztalatszerzésre még a lembergi sztudita monostorban adódott lehetőség, ahol már egy erős görögkatolikus közösség fogadta be a nővéreket.

Monostor
megáldásAz időközben megalakult Miskolci Egyházmegye részévé válva, alapítóként a miskolci püspök, Dr. Orosz Atanáz tette meg a további fontos lépéseket. Typikont, azaz szerzetesi szabályzatot adott a közösségnek és Sajópálfalára, az egyházmegye búcsújáró kegyhelyére monostort építtetett a nővérek számára, ahová 2016 áprilisában már be is költözhettek.

A monostor a Szent Kenethozók tiszteletére van felszentelve, akik példaként állnak a szerzetesnővérek előtt mint Krisztus Urunk föltámadásának első tanúi. Hivatásukból fakadó életformájukkal a monostor lakói is arra kaptak meghívást, hogy erről a misztériumról tegyenek tanúságot.

A szerzetesnővérek napjait a zsolozsma végzése, a kétkezi munka határozza meg a testvéri közösségben, a keleti monasztikus eszmény szellemében.

"A keleti szerzetesség – azzal a szándékkal, hogy Isten végleges színelátásának várásával átformálja a világot és az életet – előnyben részesíti a megtérést, az önmegtagadást, a szívbeli töredelmet; a hészükhia, azaz a belső béke keresését; a szüntelen imádságot, a böjtöt és az éjszakai virrasztást, a lelki harcot és hallgatást, az Úr jelenléte fölötti húsvéti örömöt és végső eljövetelének várását, az önátadást és a vagyonról való lemondást, ahogy ezt egy kolostor szent közösségében vagy a remeteség magányában megélik." (Szent II. János Pál pápa: Vita consecrata, 6)

Jel ikon

Egyházmegyei jogú női szerzetesi intézmény
A monostor jogi személy.

Kenethozókról elnevezett női monostor
Vaszkun Anasztázia elöljáró
Cím: 3714 Sajópálfala, Rákóczi u. 10/A
Honlapcím: kenethozokmonostor.hu


Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum