Mária Iskolatestvérek Szerzetesrend

Marista Testvérek
Fratres Maristae a Scholis (Fréres Maristes des Écoles)
FMS

A közösség hivatása: az ifjúság keresztény nevelése és oktatása.

A kezdet egy kis francia faluba, La Vallába nyúlik vissza, 1816-ba, amikor egy huszonhét éves pap, Marcelin Champagnat, felismerte a kora fiataljainak szellemi és erkölcsi nyomorát. Egy napon haldokló fiúhoz hívták, akivel elbeszélgetve megdöbbenve állapította meg, hogy még soha nem hallott Istenről. Ezek hatására Champagnat atya még erősebben érezte, meg kell valósítani régi tervét: vallásos tanítókat kell képezni a falusi iskolások oktatására. Két fiatal tanítvány csatlakoása után 1817. január 2-án egy szegényes kis la vallai házban megszületik a Marista Testvérek első közössége.

Marcelin bevezeti a fiatalokat a szerzetesi és apostoli életbe. Példájuk egyre többeket vonz közösségükbe. Az alapító elküldi a testvéreket azokba a környékbeli falvakba, ahová a plébános és a falu vezetői hívják őket.

A testvérek egyszerű, szigorú és testvéries életet élnek. Gyorsan megnyerik a gyermekek és a szülők rokonszenvét, mert „ők nemcsak tanítók, hanem apostolok is”, ahogyan a falu népe mondja. Az alapító árvákat fogad be, testvéreket küld a környező tanyákra hitoktatásra, és nem sokkal később még Óceániába is, mert szilárdan hiszi, hogy az Evangéliumot hirdetni kell minden nemzetnek.

1840-ben, Champagnat atya halálakor a Mária Iskolatestvérek Rendje 280 tagot számlált. Napjainkban a világ 75 országában tanítanak marista szerzetesek. Az amerikai kontinensen 21 országban 2800, Afrikában, 19 országban 500, Európában, 12 országban 2600, Ázsiában, 15 országban 300, Óceániában, 8 országban 950 marista testvér tevékenykedik. Magyarországon az első közösség 1890-ben, Orsován (ma Románia) jött létre. Budapesten a Fiúotthon és Juvenátus 1923-1944 között működött, a Champagnat Iskola pedig 1928-tól 1950-ig. 1950-ben államosították. A 84 magyar testvér közül még kilencen élnek.

1990-ben ismét megkapták a hivatalos működési engedélyt. 40 évi távollét után a Mária Iskolatestvérek a Győri Egyházmegyében kezdték meg működésüket. 1999 márciusában egy új közösség alakult Esztergomban, ahol a testvéreknek lehetőségük van a legszegényebbekkel foglalkozni.

Egyházjogi státusza: pápai jogú férfi szerzetes intézmény (laikus).
A közösség jogi személy.

A közösség nemzetközi központja:
Casa Generalizia Dei Fratelli Marist

A generális rendfőnök: Benito Arbues Rubiol FMS
Cím: Piazzale Champagnat, 2; I-00144 Roma; Olaszország;
Tel.: 0039+(06)545-171;
Fax: 0039+(06)54 517 217
Honlap: www.fms.it
E-mail: supgenfms.it
Postacím: C.P. 10250.; I-00144 Roma; Italia

A közösség magyar képviselője:
Tristany De Juan Pablo Adolfo FMS testvér magyarországi rendfőnök
Cím: 5300 Karcag, Zádor u. 3.
Tel.: +36 (59) 950-386
E-mail: maristatestverekgmail.com